Петиція щодо підвищення посадового окладу освітян: відповідь Кабміну
На веб-сайті електронних петицій Кабінету Міністрів України опубліковано відповідь на петицію про завільнення Уряду про прийняття рішення про підвищення розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду за ЄТС до 3 600 гривень, які виходять з цього розрахунку посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних і науково- педагогічних працівників. , яке мало відбутися з 1 квітня 2024 року.
Відповідь надійшла за підписом Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.
Відповідь на петицію
відповідно до статті 40 Конституції України, статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» та Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 р. № 457 Кабінетом Міністрів відреаговано на Вашу електронну петицію № 41/007065-24еп «Прийняття рішення Кабінету Міністрів України про підвищення І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до розміру 3600 грн», опубліковане 21 серпня 2024 р. на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади), яку підтримали понад 25 тис. громадян.
Частиною першої статті 51 Бюджетного кодексу України передбачено, що керівники бюджетних установ забезпечують чисельність працівників та пропонують фактичні видатки на заробітну плату лише в межах бюджетних відрахувань на заробітну плату, затверджених для бюджетних установ у кошторисах.
відповідно до частин п'ятої і шостої статті 6 Закону України «Про оплату праці» схему посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, які фінансуються з бюджету, що формуються на основі мінімального посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України. міністрів України. міністрів України. Міністрів України, та міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
слідом до сьогоднішнього дня з абзацом п'ятим примітки 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» сфери посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери розраховуються за розміром посадового оклада працівника 1 тарифного плану. плану. розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та окремих галузей бюджетної сфери — З 195 гривень, що на 5,5 відсотка перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» . » на 1 січня 2024 р. (З 028 гривень).
Таким чином, навіть в умовах воєнного стану та першочергового спрямування видатків державного бюджету на потреби Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних та інших державних органів, залучених до виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканності державного кордону та захисту держави або до виконання із законом. заходи загальної мобілізації, Уряд виконавців норм трудового законодавства щодо розміру мінімального посадового окладу працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету.
Слід зауважити, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 23 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери доручено забезпечити диференціацію заробітної плати працівникам, які отримують плату заробітної плати на мінімальний рівень у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення. доплата, надбавка, премія з урахуванням складності, відповідальність та умови виконаної роботи, кваліфікація працівника, результати його роботи.
Водночас зазначаємо, що третій рік поспіль в умовах воєнного стану в країні фінансування всіх соціальних видатків здійснюється за рахунок коштів міжнародних донорів.
З огляду на наведене питання подальшого підвищення розміру посадового закладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з бюджету оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей сфери буде розглядатися з вимогами необхідності раціонального та ефективного використання коштів усіх бюджетних рівнів в умовах обмеженості входу. . частини бюджету під час воєнного стану та принципу збалансованості, який є одним із ключових принципів бюджетної системи.
Додатково зазначаємо, що реалізація положення статті 61 Закону України від 5 вересня 2017 р. № 2145-VIII «Про освіту», відповідно до якого посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, потребує додатково орієнтовно понад 470 млрд. гривень, з них: з державного бюджету – 296 млрд. гривень, з місцевих бюджетів – 177 млрд. гривень. На сьогодні в умовах обмеженості фінансових ресурсів у зв'язку з військовим станом неінфляційні джерела покриття зазначених видатків відсутні.
відповідно до статті 24 розділу «Прикінцеві положення» проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (реєстраційний номер 12000 від 14 вересня 2024 р.) Кабінет Міністрів України в умовах позитивної динаміки вносить зміни до макропоказників економічного і соціального розвитку України за підсумками виконання. Державного бюджету України у першому півріччі 2025 року та з урахуванням можливостей ресурсної частини державного бюджету доручається розглянути питання щодо можливості підвищення розмірів прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати.
Веб-сайт Електронних петицій Кабінету Міністрів України